Yara İzi Tedavisi

Vücutta iz olması özellikle de görünür bölgelerde ise kişinin psikolojisini bozabilir ve toplum içinde kendilerini öz güvensiz ve kötü hissetmelerine neden olabilir. Herkes bu izlerden tamamen kurtulmak ister, ama bu  izlerin tamamen yok olması genellikle mümkün değildir. Yara izleri çeşitli tedavilerle azaltılabilir ya da daha belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

Yara izi tedavisinin birçok yöntemi vardır. Cerrahi müdahale, lazer uygulamaları, dermabrazyon, peeling uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Bu yöntemler arasından kişinin yaşına, izin yerine ve şekline, elde edilebilecek sonuçlara ve kişinin isteğine göre en uygun olanları seçilir ve uygulanır.

Lazer ile yara izi tedavisinde en uygun olan fraksiyonel lazerdir. Bu lazer ile iz bölgesinde noktasal hasar oluşturulur ve cildin tam kat yenilenmesi sağlanır. Ayrıca iz kızarık renkte ise renginin solması hızlandırılır. Fraksiyonel lazer uygulaması 3-4 hafta aralıklarla 4-6 seans şeklinde kış aylarında yapılır. Uygulama bölgesinde ilk 1-2 gün kızarıklık sonraki birkaç gün de kahverengileşme ve pullanma görülür. Nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımı önerilir. Elde edilecek sonuç kişiden kişiye göre değişir ama genellikle iz görünürlüğünde % 30-60 azalma şeklindedir.