Vajina Daraltma

Vajina, ilerleyen yaş, genetik faktörler, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda önceki yapısına göre genişleyebilir. Bu genişleme ileri düzeylerde olmadığı sürece lazer ile vajinal sıkılaştırma yapılabilir, ancak ileri seviyedeki genişlemelerde ‘vajinoplasti operasyonu’ ile düzeltme işlemi yapmak gerekir.

Tüm normal doğumlarda vajinanın kalıcı olarak bir miktar genişlemesi kaçınılmaz bir durumdur. Ayrıca normal doğum sırasında bebeğin rahat çıkması ve yırtık oluşmaması için açılan epizyotomi kesisi, uygun şekilde onarılmadığında da vajinada genişlik oluşur.

Vajina genişlemesi ilişki sırasında penisin tam olarak kavranamamasına ve bunun sonucunda cinsel tatminin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır. Özellikle pek çok çift, normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığından şikâyet etmektedir. Ayrıca vajinal genişlemeye bağlı olarak cinsel birleşme anında ortaya çıkan “hoşnutsuzluk yaratan sesler” çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmaktadır. Doğumdan sonra değişikliğe uğramış ve kötü görünen bir vajina kadınlarda güven eksikliğine, eşinden utanmaya ve psikolojik bir takım problemlere de zemin hazırlamaktadır.

İleri düzeyde olmayan vajina genişlemelerinde lazer uygulaması ile tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir. Vajinaya lazer uygulaması ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Bu nedenle son yıllarda sık olarak tercih edilmektedir. Vajinal daraltma için uygulanan lazer ışınları, vajina mukozasında ısıtma etkisi ile bağ doku üretiminde artışa ve kollajen liflerde kısalmaya sebep olur. Bu da vajinanın tüm çeperi boyunca daralmasına sebep olur. Uygun kişilerde ‘stres inkontinens’ denilen ve hapşırma, öksürme sırasında idrar kaçırma ile kendini gösteren hastalıkta da eş zamanlı düzelme sağlanır.  Ayrıca lazer ile vajinal daraltma işlemi sırasında dış genital organlarda da lazer ile renk açma işlemi de yapılabilmektedir.

Vajinal lazer uygulaması menopoz döneminde de yapılabilir. Vajinal daraltma için yapılan lazer uygulamasında, lazer ışınları iç genital organları (rahim, yumurtalıklar) etkilemez, sadece vajina iç derisine (mukozaya) etkilidir. Bu nedenle kişinin doğurganlığı veya adet düzeni üzerinde olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Uygulama yaklaşık 20 dakika kadar sürer ve vajinal lazer uygulaması sonrasında kişi normal sosyal hayatına dönebilir. Ortalama bir ay aralıklar ile 2-3 seans uygulama yapılması tavsiye edilir. Sağlanan maksimum etkinin korunması amacı ile yılda bir devam seansları yapılması önerilir.