Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce sadece ergenleri değil, yetişkinleri de etkileyen ve psikolojik sorunlara yol açabilen önemli bir problemdir. Hafif sivilceler kendiliğinden geçer ve iz bırakmaz. Ama şiddetli ve yaygın sivilce olduğunda, iyileştikleri zamanda ciltte çukurlar ve düzensizlikler oluşur, bu görünüme de sivilce lekeleri ya da sivilce izleri denilir. Ciltteki çukurlar ve düzensizlikler yanında cilt yıpranmış, gevşek ve cansız görüntüye bürünür. Aynı zamanda da cilt altı yağ dokusunda da incelme olur. Bu yüzden sivilceler daha ciltte izler ve çukurlar oluşturmadan aktif akne aşamasında tedavi edilmelidir.

Aktif akne tedavisi çeşitli kremlerle ve ilaçlarla yapılır. Ancak çoğu kişide ilaç tedavisi ile sivilceler gerilese bile, tedavi bitiminden sonra tekrar nüks etmektedir. Bu dönemde ilaçlara destek olarak karbon peeling uygulaması cilt yüzeyindeki ölü tabakayı temizleyerek iltihap oluşumunu azaltır. Ayrıca ciltteki gözenekleri sıkılaştırarak yağ oranını dengeler. Yeni sivilcelerin oluşumunu azaltır ve geçmeye başlayan sivilcelerin bıraktığı kırmızı lekelerin renginin daha çabuk solmasını sağlar.

Sivilce izi tedavisinde ise en etkili tedavi yöntemi fraksiyonel lazer uygulamasıdır. Fraksiyonel lazer ile deride noktasal hasar oluşturulur. Bu hasar, cildin ve cilt altı dokunun yenilenmesini sağlar. Derideki bu yenilenme süreci hem çukur bölgelerin dolmasını sağlar, hem de cildin kalitesini artırarak daha gergin bir yapıya kavuşturur.

Lazer uygulaması sivilce izleri için 3-4 hafta ara ile 4 – 6 seans uygulanabilir. Yaz ayları tedavi için uygun bir mevsim değildir. Lazer sonrasında ciltte hafif bir yanma, kızarıklık ve şişlik oluşur. Ertesi gün ciltte toplu iğne ucu gibi kahverengi bir pullanmalar olur. Ciltteki pullanma 3-7 gün sürer. Bu dönemde bol nemlendirici ve güneş koruyucu krem kullanılması tavsiye edilir. Lazer uygulaması sonrasında sivilce izlerinde oluşan düzelme kalıcıdır.