Leke Tedavisi

Derimize rengini melanin isimli bir madde verir. Koyu tenli kişilerde daha fazla melanin bulunurken, açık tenli kişilerde daha az bulunur. İlerleyen yaş, güneşin cildimize verdiği hasar, ayrıca kullanılan yanlış ürün ve uygulamalar sonucu Melanin anormal yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekelerini oluşturur. Melazma adı verilen ve çoğunlukla yanaklar ve göz çevresine oluşan lekelenmeler, genellikle yaşlanma, güneş, gebelik ve doğum kontrol ilacı kullanımı gibi hormonal değişiklikler nedeni ile oluşurlar. Çil ise özellikle yüz olmak üzere güneş gören yerlerindeki melanin birikimine bağlı oluşan küçük lekelenmelerdir. Bu çiller aslında çoğu zaman yapısaldır. Kişilerin cildinin açık tenli ve beyaz olması durumunda çiller daha yoğun ve daha belirgin olabilir. Genellikle yaz aylarında çillerin sayısı ve koyuluğu artış gösterir, kış aylarında ise azalır.

Ellerde ve yüzde bulunan kahverengi güneş ve yaşlılık lekeleri, doğuştan olan kahve lekeleri (cafe au lait), melazma, çiller, bazı ben türleri (Ota nevüs, Beker nevüs gibi) lazer ile tedavi edilebilir. Lazer ışınları ciltteki melanin tarafından emilerek melanini parçalar ve lekenin kaybolmasını sağlar. Deri yüzeyine daha yakın olan lekeler 532 nm dalga boylu KTP lazer ile tedavi edilebilirken, daha derin yerleşimli lekeler için 1064 nm dalga boylu Nd:Yag lazer kullanılır.

Lazerle leke tedavisi tercihen yaz aylarında uygulanmaz. Lazer tedavi seansları lekenin büyüklüğüne ve yoğunluğuna bağlı olarak 15-25 dakika arasında sürer. 2-4 hafta aralıklar ile 2-6 seans uygulama yapmak gerekebilir. Uygulama sonrası lekeli alanlarda hafif kızarıklık ve arkasından 2-3 gün içerisinde kahverengileşme ve pullanma olur. Dirençli lekelerin tam olarak kaybolması mümkün olmasa bile renklerinde büyük oranda açılma elde edilir.  Uygulama sonrası lekelerin tekrar geri gelmesini ve genel olarak ciltte yeni lekelerin oluşmasını engellemek için cildin güneşe karşı korunması önemlidir.