Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarların vücut derisinde belirgin olarak görülmesi birçok kişi için rahatsız edici bir durumdur. Normalde kılcal damarlar deri içerisinde bulunur ve gözle görünemezler fakat damarların yapısında bulunan ve gerektiğinde büzüşmelerini sağlayan kas yapısı bozulduğunda sürekli geniş kalırlar ve deri üzerinde bazen çizgi şeklinde bazen de örümcek ağı şeklinde belirgin olurlar. Kılcal damar çatlaması (telenjiektazi) yaygın olarak yüz ve bacak bölgesinde görülür. Yüzde de en sık yanak ve burun kenarlarında görülmektedir. Yoğun güneşlenmek, kortizonlu kremlerin uzun süreli kullanımı, bazı cilt hastalıkları, sıcak ya da soğuk hava değişiklikleri, güneş, stres, heyecan, sıcak içecekler, egzersiz ve alkol kullanımı kılcal damar çatlamalarını artırmaktadır.

Bu tür damarsal problemlerin çözümünde günümüzde lazer ışınları kullanılmaktadır. 1064 nm dalga boyunda Nd:Yag lazerin ışınları genişlemiş damarlar içinde bulunan hemoglobin tarafından emilir ve oluşan sıcaklık etkisi ile damar yok edilir. Eğer kılcal damar ağı çok yaygınsa ya da damar çapı genişse o zaman bu ısı hasarı kılcal damar ağında ya da damar çapında bir azalmaya neden olur. Bu yüzden etkili bir sonuç için ek seanslar gerekecektir.

Lazer ışınları ile kırmızı benler, kılcal damar çatlamaları, örümcek benler, şarap lekesi (Port-Wine Stain), ince varisler ve yüzde rozasea (kırmızı yanak) tedavi edilebilmektedir.

Lazer uygulaması sırasında hafif bir ağrı olabilir. Soğutucu hava uygulaması bu ağrı hissini azaltır. Lazer uygulaması sonrası kişiler hemen günlük hayatlarına dönebilirler. Bazen uygulama bölgelerinde birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen kızarıklıklar olabilir. Her bir seans damar ağının yaygınlığına göre 5-20 dakika aralığında sürer. İnce damarlar tek seansta tamamen düzelebilir. Ama damar ağı yaygınsa tedavi 2 hafta ara ile 3-4 seans sürebilir. Şarap lekesi tedavisi daha uzun süreli seanslar gerektirir. Tedavi süresince ve sonrasında yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekir.