Karbon Peeling

Q-Switched Nd Yag lazer ile karbon atomlarının birlikte, cilt problemlerinin tedavisi için kullanılması işlemine karbon peeling denilir. Bu işlem, cilt üzerindeki genişlemiş gözenekler, lekeler, izler, aşırı yağlanma, sivilceler, akneler, cilt renginin solgun, mat olması gibi cilt problemlerini çözümler. Ayrıca ciltteki ayva tüylerin beyazlatılması için de kullanılır.

Karbon peeling için cilt temizlendikten sonra üzerine karbon losyonu sürülür. Bu sıvı bir süre bekletilerek cilt tarafından emilimi sağlanır. Daha sonra ciltteki karbonlu olan tüm alanlar lazer ışınları ile taranır. Karbon solüsyon ile yapay olarak renklendirilen cilt ve gözenekler, atışı yapılan lazer ışınlarından en fazla düzeyde yararlanır.  Çünkü lazer ışınları renkli maddeler tarafından daha fazla emilir ve enerji cilde daha çok iletilir.

Karbon peeling lazer uygulaması ile deride bulunan kollajen yapıları uyarılır ve ciltte sıkılaşma sağlanır. Ayrıca gözeneklerde de sıkılaşma ve ciltte canlılık ve parlaklık elde edilir. Cilt üzerindeki ölü hücreler temizlenir ve derinin yağ dengesi sağlanır.

Karbon peeling tedavi seansı yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve tedavi sırasında hastanın cildinde sadece sıcaklık artışı olmaktadır. Tedaviden sonra deride pullanma veya kabuklanma gibi etkiler olmaz. Kişi aynı gün sosyal hayatına devam edebilir.

Bu tedavi kişiye ve cilt yapısına göre değişmekle birlikte tek seans yapılabileceği gibi sorunlu ciltlerde 4-7 seans da uygulanabilir ve seans aralıkları ortalama 15 gündür. Uygulama sonrasında güneşten korunmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.