Gözaltı Morluğu Tedavisi

Gözaltı morlukları değişik yaş grubundan birçok bayan ve erkeğin şikayet ettikleri bir problemdir ve ilerleyen zaman ile birlikte mor renkte daha çok yayılma ve koyulaşma görülür. Gözaltındaki morluklar kişiye yorgun ve uykusuz görüntüsü verir. Birçok bayan kozmetik ürünler ile bu morlukları kapatmaya çalışsa da bir süre sonra başarılı olamaz.

Gözaltı morlukları genetik yapı ile ilgili olabileceği gibi, düzensiz uyku ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ile de gelişebilir. Tedavisinde etkiliği kanıtlanmış tek bir yöntem olmadığı için birçok teknik birlikte kullanılır. Eğer morluk daha çok gözaltı derisinin koyu renk olması ise, Q switched Nd:YAG  lazer tedavisi ile cilt renginin açılması sağlanır. Eğer mor renk değişimi bu bölgedeki derinin inceliğinden ve alttaki damar ağının fazla olmasından kaynaklanıyor ise cildi yenilemek ve damar ağını azaltmaya yönelik olarak fraksiyonel lazer uygulaması yapılır. Ayrıca göz altı morlukları için kişinin cilt yapısına göre meyve asitleri ile peeling, yine Q switched Nd:YAG lazer ile yapılan karbon peeling, mezoterapi, ışık dolgusu, PRP uygulamaları da iyi sonuç verir. Tedavide temel uygulama lazer olmakla birlikte, diğer yöntemler de lazer ile beraber kullanılarak daha iyi bir sonuca ulaşılabilir. K vitaminli ve aminoasitli göz çevresi kremleri de tedaviyi desteklemek amacı ile önerilmektedir.

Gözaltı morluğu tedavisi de diğer lazer uygulamaları gibi seanslar şeklinde yapılır. Seans aralıkları kişinin cilt tipine göre 2-4 hafta olarak belirlenir. Uygulama sonrası ciltte herhangi bir yara oluşmaz. Kısa süren hafif bir pembelik dışında iyileşme döneminde herhangi bir bulgu olmaz. Kişi aynı gün normal aktivitelerine ve işine dönebilir, duş alabilir. Seans sayısı uygulanan yöntemlere göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 seanstır.

Gözaltı morlukları tedavisinde kişilerin görecekleri fayda farklılık gösterebilir. Bu tedavi yöntemlerinin birlikte kullanılması ile gözaltı morluğu azalmakla birlikte tamamen kaybolmaz. Ortalama olarak mor renkte yarı yarıya azalma fark edilir ki bu da birçok kişi için mutlu edicidir.