Epilasyon

Lazer epilasyon vücut tüylerinden tamamen kurtulma yöntemidir. Bu işlem için Alexandirite, Diod, ve Nd Yag lazer olmak üzere üç tip lazer kullanılır. IPL yüksek atımlı ışık sistemidir ve epilasyon amaçlı uygulamalarda kullanılmasına rağmen, lazer değildir ve başarındaki oranları oldukça düşüktür.

Vücuttaki kıl tipleri ve kök derinliği hem kılın bulunduğu bölgeye göre, hem de kişinin cilt ve ırk yapısına göre değişmektedir. Alexandrite lazer 755 nm dalga boyu ile açık tenli kişilerin cilt yüzeyine yakın yerleşimli koyu renk tüylerinde etkilidir. Diod lazer ise daha çok ciltte orta tabakaya yerleşen kalın kıllar üzerinde etkili olur. Nd Yag lazer 1064 nm dalga boyu ile koyu tene sahip kişilerde ve kökleri derin yerleşimli ince tüylerde daha etkilidir. Bu nedenle tek çeşit lazer ile epilasyon yapıldığında sadece belirli bir derinlikteki kıl köklerini etkileyip, diğer tüylere etki etmediğinden tam bir epilasyon sağlanamamaktadır. Kesin sonuç için her üç tip lazerin de gerektiğinde dönüşümlü uygulanması gerekir.

Her kıl kökünün bir yaşam döngüsü vardır. Kıl büyüme evresinde iken ciltte gözle görülür düzeydedir. Büyüme evresi tamamlandığından kıl dökülür ve deri içinde sadece kök kısmı kalır. Bu döneme de dinlenme evresi denilir.  Epilasyon sırasında lazer ışını sadece büyüme evresinde olan ve gözüken kılların köklerine etki eder. Dinlenme fazındaki kökler ise ancak büyüme fazına geçtiklerinde lazer ışınından etkilenirler. Bu nedenle lazer epilasyon seanslar şeklinde yapılır. Her seansta dinlenme evresini bitirip büyüme dönemine geçen kıl kökleri yok edilir. Seans aralıkları kişinin kıl şekline, kılların uzama sürelerine ve kullanılan lazer cihazının cinsine göre değişir. Ortalama seans aralıkları dört  sekiz hafta, seans sayısı ise uygulanan bölgelere göre değişmekle birlikte 4 ila 10 seanstır.