Dövme Silme

Kalıcı dövme yaptırmak, gün geçtikçe artan oranda karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş yüzyıllarda dövme yaptırmak, çoğu zaman belirli bir grubun üyesi olmayı sembolize ederken, günümüzde daha çok özgürlüğün sembolü ve aksesuar olarak görülmektedir. Fakat zamanla yaptırılan dövme şekli yaşamınızdaki önemini kaybedebilir, utanç kaynağı olabilir hatta istenmeyen negatif çağrışımlara sebep olabilir. Böyle durumlarda dövmenin vücutta kalması psikolojik sorunlara ya da sosyal yaşantıda problemlere neden olabilir ve dövme silinmesi gündeme gelir.

Dövme silmenin en etkili yolu lazer tedavisidir. Dövme silme tedavisinde, lazer dışındaki diğer yöntemler genellikle iz bırakır. Dövme silmek için en sık kullanılan lazer çeşidi Q-swiched lazerlerdir. Farklı lazer çeşitleri ürettikleri dalga boyuna göre farklı renk dövmeler üzerinde etkilidir. Siyah ve mavi renkli dövmeler en kolay silinenlerdir. Sarı ve yeşil renkli dövmeler ise lazerle dövme silme işlemine en dirençli olanlardır. Bu nedenle dövme yaptırmayı düşünen kişilerin, ileride bu dövmelerini sildirme ihtimallerini de göz önünde bulundurarak mor, pembe, sarı, ten rengi ve beyaz renkli dövmeleri yaptırmaktan kaçınmaları tavsiye edilir.

Lazer ışını dövmeli bölgeye uygulandığında hücrelerin içindeki boya ışını emer ve hücreyi patlatır. Parçalanan hücre vücuttaki temizleyici hücreler tarafından toplanarak yok edilir. Bu işlem sırasında derinin üst tabakalarına zarar verilmez. Ayrıca sadece boya olan hücreler etkilendiği için dövme arasındaki ve etrafındaki normal deri bu işlemden etkilenmez. Genellikle dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç olur. Seanslar arasında vücudun parçalanmış pigmentleri yok edebilmesi için en az üç hafta zaman bırakılmalıdır.

Dövmenin tamamen çıkarılıp çıkarılamayacağı bazı faktörlere bağlıdır. Dövme boyasının rengi siyah ya da mavi ise daha kolay silinir ancak yeşil veya sarı renkli dövmelerin çıkarılması daha uzun sürer ve tam olarak çıkmayabilir. Ayrıca dövme yaparken kullanılan boyanın cinsi de önemlidir. Bazı boya türleri lazer ışınlarına dirençlidir ve çıkması uzun zaman alabilir. Dövme boyutu ne kadar büyükse seanslar da o kadar uzun sürecektir. Ayrıca dövmeyi yapan kişi de çok önemlidir. Eğer dövme boyasını derinin altında farklı derinliklere uygulamışsa veya çok derin uygulamışsa dövmenin lazer ile çıkarılması daha zor olur. Bu tür lazer işlemini zorlaştırılan durumlarda bile tamamen dövmeyi çıkarmak mümkün olmasa bile yüksek oranda soluklaştırmak mümkündür.

Dövme silmek için lazer uygulaması öncesinde lokal anestezik krem uygulanır. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrıyı azaltmak için soğuk uygulama yapılır. İşlemden sonra dövme olan alan beyaz görünür ve üzerine antibiyotikli krem uygulanır ve pansuman ile kapatılır. Bir sonraki gün pansuman açılarak banyo yapılabilir. Lazer uygulanan bölgede 3-4 günü bulan kızarıklık ve kabuklanma olacaktır. Deniz ve havuza girilmemesi ve güneş koruyucu kullanılması gerekir. Her seans sonrası aynı görünüm oluşur. Ama özellikle ilk 3 seanstan sonra dövmedeki boya ciddi miktarda azaldığı için kabuklanma ve kabarıklıklar olmayabilir. Uygulama seansları 3-6 hafta ara ile ve genellikle 5-7 seans yapılır. Ama seans sayısı kişiye ve dövmeye göre artıp ya da azalabilir. İşlem yapılacak bölgenin bronzlaşmamış olması sonuca ulaşmayı kolaylaştırır.