Deri Çatlakları

Deri çatlakları gebelik, aşırı kilo alıp verme, hızlı büyüme gibi etkilerle derinin gerilme etkisine dayanamaması sonucu oluşur.  Deri çatlağının derecesini belirleyen en önemli faktörler cildin yapısı ve gerilmenin derecesidir. İnce, kuru ve elastikiyeti zayıf ciltlerde cilt çatlağı daha fazla olurken, sıkı ve kalın ciltlerde çatlak daha zor oluşur. Özellikle göğüs, basen, kalça ve karın bölgesinde oluşur. Genellikle boyuna çizgilenme şeklindedir ama hızlı boy uzamasına bağlı olarak diz ve bacak bölgelerinde enine cilt çatlaklar da görülebilir.

Çatlaklar derinlik ve evrelerine göre; açık pembe, kırmızı, mor ve siyah renklerde olabilir. Zamanla çatlak alanlar cilt yüzeyinden derinleşerek ciltte ince çukur kanallar oluşturabilir. Erken dönemde pembe ve kızarık görünümde iken zamanla sedef rengini alırlar. Bu süreç 1 yıl kadar zaman alabilir.

Oluşmuş cilt çatlaklarını tamamen yok etmenin bir yolu yoktur. Lazer ile çeşitli sebeplerle oluşan çatlak görünümü tedavi edilebilir ve daha estetik bir görüntü sağlanabilir. Lazer ışınları ile cildin tüm tabakaları yenilenerek çatlak görüntüsü azaltılabilir. Eğer çatlak cildi tam kat içermiyorsa ya da tedavi cilt çatlağı oluşumunun erken evrelerinde uygulanırsa elde edilen fayda çok daha fazladır. Lazer uygulama sonrası ciltte bir sıkılaşma ve gerginlik oluşur çünkü ciltte yeni kollajen ve elastin üretimi sağlanırken, bir taraftan da var olan kollajen ve elastin liflerinin dokulardaki büzüşme etkisi cildi gergin şekle getirir. Lazer ile çatlak tedavisinin maksimum etkisi üç ila altı ay içerisinde olur. Bu süreçte hem ciltteki dokular yenilenir, hem de ciltteki çatlaklarda sıkılaşmaya bağlı azalma gözlenir.

Çatlak tedavisi için lazer, ortalama bir ay ara ile 4 – 6 seans uygulanır. Seans aralıkları ve seans sayısı kişinin cilt tipine göre ve çatlakların evresine ve yoğunluğuna göre belirlenir. Uygulamalar, soğuk hava üfleyen özel cihazlar eşliğinde yapılır. Bu şekilde hissedilen acı ve ısı hafifler. Fakat isteğe bağlı olarak işlem öncesi lokal anestezi kremi de sürülebilir. Lazer seanslarından sonra ciltte hafif kahverengi bir pullanma oluşur. 4-7 gün içinde kendiliğinden dökülür. Kişi duş alabilir ya da makyaj yapabilir. Cilt yenilendiği için iz azaltıcı krem kullanılması faydalıdır. Bu dönemde güneşten korunmak ve uygulama alanını tahriş edici unsurlardan kaçınmak önemlidir.

Lazer tedavisi ile deri çatlakları üzerinde elde edilen görüntüler kalıcıdır fakat yeniden doğum yapmak gibi sebepler ile yeniden oluşabilecek çatlakları engellemek mümkün değildir.