Cilt Yenileme

Yaşlanma süreci ilerleyen yıllar ile birlikte tüm vücutta kendini gösteren, engellenmesi mümkün olmayan bir durumdur. Birçok dış etkilerle cildimizde sürekli bir yıpranma ve yaşlanma olur fakat gençlik yıllarında cilt hücreleri sürekli çalışarak bu olumsuz etkileri onarır. Ancak belli bir yaştan sonra hücrelerde yapılan onarım oranı yavaşlar ve hücreler dinlenme haline geçer. Cildin kollajen üretimi azalır, elastik liflerin kaybolması ile de cilt gevşemesi, kırışıklıklar, güneş lekeleri, cildin giderek incelmesi gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Yaşlanma sürecinin başlama zamanı genetik yapı, stres, güneş, uykusuzluk, çalışma koşulları ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Kimi kişilerde 25-30 yaşlarında ilk kırışıklıklar görülmeye başlarken, kimi kişilerde bu süreç elli altmışlı yaşlara kadar uzayabilir.

Cilt yaşlanmasını engellemek mümkün olmasa da çeşitli yöntemlerle geciktirmek mümkündür. Günümüz teknolojik gelişmeleri ile birlikte tıpta kullanıma sunulan fraksiyonel lazer sistemleri ile cilt üzerinde istenilen derinlikte ısı oluşturularak, dinlenme durumundaki hücrelerin aktif şekle dönüşmesi sağlanır. Deri üzerinde mikro kanallar açılarak kollajen ve elastin üretimi sağlanır. Bu da cildin doğal onarım sürecine girmesini tetikleyerek cildin yaşlanmasını yavaşlatır, gergin, canlı bir görünüm kazandırır.

Ciltte yaşlanma belirtileri ağrılıkta olmasa bile geçirilmiş akneye bağlı çukur görünümler veya yaygın lekelenmeler olduğunda da fraksiyonel lazer uygulaması deri tazeliğini ve canlılığını kazandırmak için etkili olur.

Fraksiyonel lazer uygulamasından önce cilt temizlenir. Tedavi anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. İşlemden sonra yüz bölgesinde hafif bir yanma hissi olacak fakat etkisi gün içinde azalacaktır. Uygulama sonrasında deride oluşan mikrokanallar hafif kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Kızarıklık 1-2 gün içerisinde kahverengileşir ve 4-5. Günlerde cilt soyulmaya başlar. Sonrasında cilt daha parlak ve pürüzsüz şekilde tamamen normale döner. Yapılan tedavi sonrası normal koşullarda birkaç gün sürebilen kızarıklık dışında herhangi bir yara oluşmamaktadır. Kollajen üretiminin artması, hücreler arasındaki destek dokunun yenilenmesi ve ciltte gözle görülür iyileşme tedavinin bitmesinden 2 – 3 ay sonra başlayacak, ortalama bir yıl kadar devam edecektir.

Yüz gençleştirme için yapılan fraksiyonel lazer uygulamaları seanslar şeklinde yapılır ve cilt tipine göre değişmekle birlikte seans araları ortalama bir aydır. Kaç seans uygulanacağı kişinin cildinin yıpranma durumuna bağlıdır ve gerektiğinde 6 seansa kadar tedavi yapılabilmektedir. Tedavi sonrasında güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir.  Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.