Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma

Cilt gözeneklerinin genişlemesi ve belirgin bir görünüm kazanması, cildin pürüzlü görünmesine neden olur. Özellikle kadınlarda yoğun makyaj uygulamaları ile kapatılmaya çalışılsa da, bu durum daha soluk ve yorgun bir yüz ifadesine yol açar.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için  en etkili yöntem lazer uygulamalarıdır. Fraksiyonel lazer sistemleri ile cildin soyulması cildin üst tabakasında bir pullanma yaparak ciltte tam kat bir yenilenme sağladığı için ciltte sıkılaşma ve yenilenmeye sebep olur. Bu durum tıkalı gözeneklerin açılmasına ve ciltteki gözeneklerde bir daralmaya yol açar. Her uygulama sonrası ciltte hafif bir pembelik ya da 2-3 gün süren bir pullanma olabilir.

Fraksiyonel lazer sistemleri ile birlikte kullanılabilen Q-Switched Nd Yag lazer ile de karbon peeling uygulaması yapılarak gözeneklerde küçülme sağlanır. Karbon peeling için cilt temizlendikten sonra üzerine karbon losyonu sürülür. Bu sıvı bir süre bekletilerek cilt tarafından emilimi sağlanır. Daha sonra ciltteki karbonlu olan tüm alanlar lazer ışınları ile taranır. Karbon solüsyon ile yapay olarak renklendirilen cilt ve gözenekler, atışı yapılan lazer ışınlarından en fazla düzeyde yararlanır.  Çünkü lazer ışınları renkli maddeler tarafından daha fazla emilir ve enerji cilde daha çok iletilir.

Karbon peeling lazer uygulaması ile deride bulunan kollajen yapıları uyarılır ve ciltte sıkılaşma sağlanır. Ayrıca gözeneklerde de sıkılaşma ve ciltte canlılık ve parlaklık elde edilir. Cilt üzerindeki ölü hücreler temizlenir ve derinin yağ dengesi sağlanır.