P.R.P. ( Platelet Rich Plasma) UYGULAMASI

PRP, “Platelet Rich Plasma– platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir ve cilt gençleştirmede son yıllarda en popüler olan yöntemdir. Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—normalde kanımızda bulunan hücrelerdir ve kanın pıhtılaşması ile yara iyileşmesinde görevlidir. Yapılarında hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” barındırırlar. Büyüme faktörleri kollagen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesini sağlarken, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini sağlarlar, cildi yeniler ve saç kökleri onarılıp tekrar canlandırır.

PRP uygulamasında, kişiden küçük bir miktarda kan alınarak özel bir tüpe konulur, ayrışma işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen az miktarda platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir. Böylece hedef bölgeye kan dolaşımı ile taşınacak miktardan daha fazla sayıda platelet verilmektedir. Çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden fazladır. Bu uygulama sonucu hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp ( 16-23 ml) kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Doz aşımı gibi bir problem olmadığı için elde edilen plateletlerin tamamı kullanılabilir. Bu ürün (PRP) enjeksiyonla cilde verilebileceği gibi maske olarak da uygulanabilir.

Enjeksiyonla yapılan PRP uygulaması toplamda yaklaşık 30 dakika süren bir uygulamadır. İşlemden önce anestetik krem sürülerek 20-30 dk kadar beklenir ve kan alınması sırasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi gelişmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla derinin 1,5 mm altına yapılır.

Maske uygulamalarında PRP, direkt cilde sürülerek veya kağıt bir maskeye emdirilerek yada özel bir kremin içine karıştırılarak kullanılabilir. Deri altına daha iyi geçişi sağlamak için masaj ile veya dermaroller işlemi ile birlikte yapılabilir.

Kimlere Uygulanır?

En genel tanımla kozmetik amaçlı olarak PRP ; yüz, boyun, dekolte bölgesi ve eller gibi vücut bölümlerinde, kırışıklıkları düzeltilmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılması, sivilce izleri ve leke gibi sorunların tedavisi amacıyla, ayrıca kadın ve erkeklerdeki saç dökülmesinin erken evrelerinde kullanılmaktadır.

PRP tedavisinin tek başına yeterliliği, kişinin yaşına, cildini güneşten koruma şekline, sigara içip içmemesine, stres, beslenme, uyku durumlarına ve cilt tipine göre değişecektir. Gerekli olursa PRP, lazer ve peeling gibi işlemlerle birlikte kullanılabilir ve bu işlemlerin etkinliğini artırır.

Etkisi Ne Zaman Başlar?

Uygulamadan bir iki gün sonra sağlıklı bir parlaklık, canlılık ve ciltte gerginlik görülür. Bu cildin nemlenmesi ile fark edilen etkidir. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur ancak, 2-3 hafta içinde, kollagen üretimi artmasına bağlı gerginleştirici etki de cilde yansımaya başlar. Tekrar eden seanslarla bu etki uzun süreli kalıcı hale gelir.

Ortalama olarak 3 hafta aralıklarla yapılan 3 veya 4 uygulamadan oluşan bir kür tamamlandıktan sonra kalıcı bir ışıltı, ciltte bir toparlanma ortaya çıkacaktır. Kişinin ihtiyacına göre yılda bir kür tekrarı ile uzun etkili bir gençleştirici etki sağlanmaktadır.

Tedavinin Yan Etkisi Var mı?

Bu tedavi kişinin kendi hücresinin tekrar kendisine verilmesiyle ilişkili olduğu için zararı yoktur, alerjik reaksiyon ve enfeksiyon riski bulunmaz. Plazma solüsyonu hazırlanırken steril kit kullanılır. Bu nedenle bulaşıcı hastalık riski de yoktur.

Yapılan tedavi sonrası hafif kızarıklık olmakla birlikte yarım saat içinde geçmektedir, hemen ardından günlük hayata rahatlıkla devam edilebilmektedir.

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.