Peeling

 

Peeling cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Yani kimyasal peelingte derinin üst tabakasi soyularak, yeni ve pürüzsüz deri gelmesi saglanir.Peeling uygulaması sonrasında cilt yüzeyi taze ve berrak bir görünüm alır.

Peeling sırasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak derinin soyulma kalınlığı değişir. Genellikle yüzeyel ve orta derinlikte peeling uygulanır. Yüzeysel kimyasal peeling için en çok kullanilan maddeler alfa -hidroksi asitler (AHA veya meyve asitli peeling ), beta- hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve düsük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA) ‘tir. Orta derinlikte kimyasal peeling ise daha yüksek konsantrasyonlu TCA ve diğer ajanların farklı oranlarda karışımları ile yapılır. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayi arttirici etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hizlanmis olur. Peeling sırasında uygulanan kimyasal maddeler sadece deriye etki eder, kan dolaşımına geçmezler ve vucuda zararları yoktur.

Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki kimyasal peeling uygulamalari daha sik yapilmaktadir. Derin kimyasal peeling uygulamalarinin yerine lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Yüzeyel kimyasal peeling düzensiz , kuru cildin düzenlenmesinde, güneş ışınlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu ince kirisikliklarin giderilmesinde, sivilce ve sivilce izi tedavisinde, ciltteki güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, hamilelikte ve doğum kontrol ilaçları nedeniyle olan lekelerin çözümünde faydalıdır. Akne tedavisinde tıkalı gözenekler açıldığı için ilerleme sağlanır.

Kimyasal peeling öncesi ve seans araliklarinda hastalar A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düsük konsantrasyonlarda AHA ‘li krem veya yikama jelleri kullanilmalidir. Bu ürünler kimyasal peelinglerin etkinligini arttirir. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yani sira leke giderici kremler mesela Hidrokinon eklenir.

Kimyasal peeling muayenehane ortaminda hekim tarafından yaklaşık 30 dakikada ağrısız olarak uygulanır. Cildin temizlenmesinden sonra özel peeling solüsyonları hekim tarafından cilde uygulanır ve belli bir süre bekletilir.Nötralizasyon işleminden sonra nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanır. Bu işlem sırasında hafif bir yanma hissi dışında başka bir rahatsızlık olmaz.

Yüze bir sargı vs uygulamaya gerek yoktur, yüz görünümünde değişiklik olmadan kişi hemen kalkıp gidebilir. Yüzeyel peelinglerde tedaviden yanıt alabilmek için 2-4 haftalık aralar ile 6-8 seans uygulamak gerekir. Bu ilk seansta elde edilen cilt ışıltısının artmasını sağlar. Uygulama sonrası 3-5 gün süresince ciltte geçici kizariklik, kabuklanma ve soyulma olabilir. Bu tür sikayetler peeling cilt tipine göre ayarlanarak sonraki seanslarda giderilebilir.

Orta derinlikte yapılan peelinglerde de uygulama sonrası ciltte değişiklik olmaz. Ancak ertesi gün yüz derisi koyulaşır (atılacak deri koyulaşır) ve bir kaç gün sonra da soyulma başlar. İlk hafta dolarken hemen tüm yüz soyulmuş ve alttan yeni ve pürüzsüz bir deri çıkmış olur. Orta derecedeki kimyasal peelingler 3-6 ay aralikla uygulanabilir.

Peeling sonrasında yenilenen deriyi korumak için hekim tarafından önerilen nemlendirici ve koruyucu preparatlar kullanılmalıdır. İlk 3 gün kozmetik ürün kullanmamaya, makyaj yapmamaya ve sıcak duş almamaya özen gösterilmelidir. Güneşden korunmak çok önemlidir hatta tercihen bu tedaviyi kışın yapmak gerekir.

Düzenli uygulanan kimyasal peeling tedavisinden sonra cilt daha canli ve parlak hale gelir. Tedavi devam ettikçe cildin yapisi daha saglikli bir hale gelir.