El Gençleştirme – El Estetiği

el

Ellerimiz her zaman göz önünde olan ve sıklıkla kullandığımız organlarımızdır. Günlük yaşamda çok göze çarpar ve yaşlanma belirtileri sözkonusu olduğunda kişinin yaşını hiç gizlemez. Gençlik yıllarındaki dolgun ve parlak el derisi güneş , dış etmenler ve yaşlanmaya bağlı olarak elastik yapısını yitirmeye başlar. Zamanla el üzerinde kırışıklıkların artması , deri fazlalığı, incelme ve lekelenme elleri daha da yaşlı gösterir. Deri içindeki damarlar belirginleşir ve yeşil-mavi röfle vermeye başlar. Parmakları hareket ettiren tendon (kiriş) yapıları belirgin hale gelir ve göze batmaya başlar. Tüm bu değişiklikler sonucunda ellerde yaşlanma belirtileri de ortaya çıkmış olur.

El estetiği geçen yılların ellerde bıraktığı yıpratıcı etkiyi gidermek amacıyla yapılır. Kullanılacak yöntem kişinin elindeki yaşlanma bulgularına göre seçilir. El derisinde lekelenme ve kırışıklıkların olduğu durumda buna yönelik kimyasal peeling veya lazer uygulanır. Eğer damarlar belirgin ve ön planda ise damar tedavisi yapılır. Cilt inceliği olan hastalara da sentetik dolgu maddesi veya yağ enjeksiyonu önerilir. Tüm bu tedaviler ayrı ayrı yapılabileceği gibi beraber de kullanılabilir ve her yaşta yapılabilir.

Leke tedavisinde kullanılan Peeling tedavisi yüz bölgesinde olduğu gibi cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulması ve daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Peeling uygulaması sonrasında cilt yüzeyi lekelerden arınır, taze ve berrak bir görünüm alır. Muayenehane ortaminda hekim tarafından yaklaşık 30 dakikada ağrısız olarak yapılır. Cildin temizlenmesinden sonra özel peeling solüsyonları hekim tarafından cilde uygulanır ve belli bir süre bekletilir. Nötralizasyon işleminden sonra nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanır. Bu işlem sırasında hafif bir yanma hissi dışında başka bir rahatsızlık olmaz. Sargı uygulamaya gerek yoktur, kişi hemen kalkıp evine gidebilir. Peeling yapılan bölge bir hafta sonra soyulma başlar ve alttan yeni, pürüzsüz bir deri çıkmış olur. İyi bir sonuç elde etmek için tedavinin 3-6 seans tekrarlanması gerekir.

Fraksiyonel lazer ile yüzdeki gençleştirmenin bir benzeri ellerde de sağlanır. Cilde sürülen anestezik bir kremle yapılan uygulama 4-6 hafta aralarla tekrarlanır. Her uygulamadan sonra soyulan el derisi yerine daha canlı ve taze bir cilt gelir. Lazer etkisi ile cilt altı dokunun kalınlaşması ve gerginleşmesi de kırışıklıkları giderir. Ayrıca Q-Switched lazer ile eller üzerinde oluşan yaşlılık veya güneş lekeleri de tedavi edilebilir.

Damarları belirgin, mor ve şiş olan hastalarda bacaklardaki varis tedavisinde de kullanılan iğne ile damarı kurutma işlemi uygulanır. Elde varis haline gelen damarlar daraltılır ya da ortadan kaldırılır. Bu işlemin insan sağlığına kötü bir etkisi yoktur. Mavi, damarlı el görünümü ortadan kalkar. Fakat zamanla tekrar damar gelişimi ve genişlemesi görülebilir.

Deri inceliği olan ellerde dolgunluk vermek için hazır dolgu maddeleri kullanılabilir veya yağ enjeksiyonu yapılabilir. Hazır dolgu maddeleri kalıcı dolgunluk sağlamaz, etkileri 6-9 ay sürelidir. İstenilirse daha sonra tekrarlanabilir. Yağ enjeksiyonunda ise vücudun başka bölgelerinden uyuşturularak ince iğnelerle alınan yağ, küçük küçük parçalar halinde yine uyuşturularak eldeki bölgelere enjekte edilir. Bu tedavinin 3-5 seans tekrarlanması gerekir çünkü verilen yağ dokusunun %50-70’i verildiği bölgede erimektedir. Bir iki gün bandaj uygulanır, parmaklar açıkta kalır ve kişi işlerini yapabilir.

El gençleştirme tedavisinde yeni başlayan uygulamalardan biri de PRP (platelet rich plazma) enjeksiyonlarıdır. Hastanın kendi kanından hazırlanan bir solüsyon el sırtında deri altına enjekte edilir. Bunun solüsyonun içinde büyüme faktörlerinden zengin kan hücreleri bulunur ve cilt altı dokuda destekleyici ve gençleştirici bir etki yapar. PRP enjeksiyonuna başlandıktan birkaç hafta sonra cildin ışıltısında bir artış, lekelerde bir azalma ve incelmiş ciltte bir düzelme ortaya çıkıyor. Ortalama olarak 3 hafta aralıklarla yapılan 3 – 4 uygulama istenen etkiyi sağlar.

Çok dolgun, yağ dokusu fazla olan iri elleri ise liposuctionla inceltmek mümkündür.