Dudak Estetiği

dudak

Dolgun ve diri dudaklar gençlik ve çekiciliğin göstergelerindendir, ancak doğuştan yapısal olarak veya geçen yıllarla oluşan değişimler mutsuz edici olabilir. Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Günümüzde alt dudağın, üst dudaktan daha dolgun olduğu, gülerken diş etlerinin görünmediği dudak yapısı ideal kabul edilir. Bu yapı dudağa kullanılan dolgu maddeleri ile sağlanabilir.

Ancak önemli bir nokta da her dudakta dolgunun iyi durmayabileceğidir. Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayalı çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar güzellikten öte iticiliğe neden olabilir. Gülümseme sırasında üst dişler gereğinden fazla kapanır ve estetik görünmeyen sonuçlar çıkabilir.

Yaşlanma ile birlikte ise üst dudak uzayıp sarkmakta, dudak incelmekte, agız köseleri düsmekte ve burun ile dudak arası mesafe artıp, dikey kırısıklıklar olmaktadır.Dudak kaldırılması ile bu yaslılık belirtileri önlenebilir.

Problem doğru teshis edildikten sonra dudak estetiği ile ince dudaklar dolgunlaştırılabilir, asimetrileri giderilebilir, silikleşen hatları belirginleştirilebilir, sarkıklığı toparlanabilir, yüz ile orantısı düzeltilebilir, zamanla oluşan kırışıklıklar ve dudak kenarlarındaki aşağı sarkmalar giderilebilir. Bu uygulamaların çoğu, ağız içerisinden yapılacak basit cerrahi işlemlerle ve dolgu maddelerinin kullanımıyla gerçeklestirilebilir.

Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddeleri kollojen ve hyaluronik asid gibi sentetik ve hazır malzemeler olabileceği gibi, kisinin kendi vücudundan alınan yağ, dermis, faysa vb. dokular da olabilir.

Sentetik dolgu maddeleri içinde en çok hyaluronik asit kullanılır. Bu malzeme kullanıma hazır bir halde gelir ve uyuşturmaya gerek kalmadan ince uçlu iğnesi ile enjekte edilir ve yarım saatten daha az bir sürede işlem tamamlanır. Enjeksiyon sonrası tedavi edilen alan hafif kırmızı ve şiş olabilir. Bu enjeksiyonun normal sonucudur ve bir veya iki günde kaybolur. Hasta günlük aktivitelerine hemen enjeksiyondan sonra dönebilir. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir. Hyalüronik asit tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreceği kişiye değişmekle beraber ortalama 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde veya sonrasında tekrar uygulamalar yapılabilir.

Silikon vücut tarafından emilmediginden dolayı kalıcı bir maddedir ancak sıvı silikon enjeksiyonu zararları nedeniyle yasaklanmış olup doktorlar tarafından yapılmamaktadır.

Kendi dokuları dudak dolgunlaştırma işleminde en çok yağ enjeksiyonu tercih edilir. Karın veya diğer bölgelerden alınan yağ dokusu dudaklara, kenarlarda açılan küçük deliklerden enjekte edilir. Yağ dokusu enjeksiyonunun 2-3 seans tekrarlanması gerekebilmektedir, çünkü verilen miktarın %50-70’i erimektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonlarla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir. Sentetik dolgulara göre şişlik biraz daha fazla ve uzun süreli olur ama 1-2 hafta içinde gerileyecektir.

Yağ enjeksiyonu dışında eski bir ameliyat yada yara izinin (apandisit, sezaryen vb) düzeltilmesi sırasında çıkan izden hazırlanan dermis dokusu dudağa yerleştirilerek de dolgunluk sağlanabilir. Bu şekilde hem iz düzeltilmiş olur hem de dudak kalınlaştırılır.

Özellikle yaşlanmaya bağlı dudak sarkması ve incelmesinde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile ağız içi derisinden girilerek, dudak yüksekliği azaltılabilir, sarkık görünüm düzeltilebilir. Yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 1 ila 2 saat kadar sürer. Işlem sonrası şişlik ve morarma olması normaldir. Morarmaların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle 2. günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar.

Dudak dolgunlaştırmak isteyen hastalar için bahsedilen yöntemlerden hangisinin uygun olacağına hasta ile hekim birlikte karar verir.