Dolgu Uygulamaları

Yaşlanma ile birlikte cildin gerginliği azalır ve kırışıklıklar başlar. Bu kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar.

Estetik dolgu maddesi enjeksiyonu genellikle yüz bölgesinde oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. Özellikle orta yüz bölgesi dediğimiz gözler ile ağız arasında kalan bölge kırışıklıklarında etkilidir. Burun kenarlarındaki kırışıklıklarda, burun kenarlarından ağız köşesine uzanan olukta, ağız köşesi sarkmalarında, elmacık kemiği, yanak ve dudak dolgunlaştırılmasında dolgu uygulamaları sıklıkla kullanılır.

Alın ve göz kenarı bölgesi kırışıklıkları ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ise ilk tercih botoks uygulamasıdır. Eğer bu bölgelerde botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir.

Estetik dolgu, yüz bölgesi dışında diğer vücut bölgelerinde de kullanılabilir. Özellikle göğüslerin dolgunlaştırılmasında; kalçaların dolgunlaştırılması amacıyla da yapılabilir. Kaza veya başka sebeplerle vücutta oluşmuş doku kayıplarında, daha önce liposuction yapılan hastaların bazı bölgelerinde oluşmuş çökmelerin tedavisinde tercih edilir. Ancak bu tür uygulamalarda genellikle büyük miktarda dolgu maddesi gerektiği için hastanın kendisinden alınan yağ dokusu daha çok tercih edilmektedir.

Estetik dolgu maddeleri labaratuar ortamında sentetik olarak üretilir. Allerji yapan maddeler içermediği için güvenle kullanılır. Enjektörde kullanıma hazır haldedir, hazırlamak için özel bir işlem ve ek bir süre gerektirmez.Uygulama için muayenehane ortamında yapılabilir. Günümüzde en çok hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılır. Hyaluronik asit, deri hücrelerimizin arasında bulunan berrak kristal jel görünümlü bir maddedir. Deriye enjekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur ve su çekmeye başlayarak genişler. Hyaluronik asit kırışıklık bölgesine verildiğinde, üzerindeki derinin yukarı doğru kalkmasını ve gerilmesini sağlayarak etkisini gösterir. Böylelikle çökük veya çukur alanların çevreleri ile olan seviye farkı azalır; ışık vurduğunda eskisi kadar gölgelenme olmaz. Ayrıca bu bölgelerde su toplanmasını sağlayarak daha gergin bir cilt görünümü oluşturur. Etkisi geçicidir. Ortalama 6-12 ay içerisinde parçalanıp, vücut tarafından emilir. İstenildiği zaman tekrarlanabilir.

Kalıcı hazır dolgu maddeleri de bulunmaktadır. Ancak yan etkilerin ve istenmeyen sonuçların fazlalığından dolayı günümüzde kullanılmamaktadır.

Dolgu maddesi enjeksiyonu ortalama 15-30 dk sürer. İşlem yapılacak alana anestetik krem, soğuk uygulama ve gerekli olduğunda da lokal anestezi ile uyuşturularak yapılır. Uygulama bölgesi ve miktarına bağlı olarak bir miktar şişlik olur (özellikle dudaklar) ve 1-2 gün içerisinde geriler. Uygulama sonrası soğuk tatbiki şişlik oluşumunu azaltır. İşinize ve tüm sosyal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.