Botoks

Botoks uzun yıllardır tedavi amacı ile kullanılan ve özel bir çeşit bakteriden (Clostridium botulinum) elde edilen güçlü bir ilacın ticari adıdır. Bu bu ilaç çok küçük dozlarda yüz bölgesindeki mimik kaslarına verildiği zaman kasları rahatlatır ve bu sayede kırışıklıklar da görünmez olur. Böylece yüze dinlenmiş, dolgun ve genç bir ifade yerleşir.

Kırışıklıklar genellikle 30-35 yaşlarında ilk olarak alında çizgilenmeler, göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri ve iki kaş arasında çizgi şeklinde çıkmaya başlar. Özellikle görme bozukluğu , tiroid hastalıkları, alkol ve sigara kullanımı gibi durumlarda daha erken yaşlarda kırışıklık gelişir. Bu bölgelerde en iyi tedavi yöntemi botoks kullanımıdır. Hamile ve emzirenler dışında, yüz bölgesinde kırışıklıklardan şikayetçi olan herkes botoks yaptırabilir. En çok kaşlar arası çizgiler, alındaki kırışıklıklar ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar bu tedaviden fayda görür. Ancak uygun hastalarda dudaklar, ağız kenarlarındaki oluklar, çene bölgesi ve boyundaki kırışıklıklara da kullanılabilir.

Uygulama küçük iğnelerle yapılır ve ortalama 15-20 dakika sürer. İşlemden sonra iş yerine dönülebilir. İlk etkisi 3 gün sonra çıkar ancak etkisi kalıcı değildir. 4 ila 6 ay içerisinde etkisi tamamen kaybolur. Daha sonra tekrar uygulanabilir, ara verilebilir veya tamamen vazgeçilebilir.

Botoks uygulamasında en sık görülen istenmeyen durum, iğne yerlerinde gelişen morluklardır. Bu tür durumlarda morluk gideren kremler önerilir ve kozmetik malzemelerle kapatma uygulanabilir. Daha ender olarak göz çevresi uygulamalarında göz kapağında düşüklük ve kaşlarda asimetri oluşabilir ama botoksun etkisi geçici olduğu için bunlar uzun sürmeyecektir.

Botoks dedikoduları

Botoks felç yapar                  (botoksun etkisini mimik kaslarında felç yaparak gösterir. Bunun kişiye zararı yoktur.)

Botoks beyne zarar verir    (bugüne kadar yayınlanmış hiçbir olguda böyle bir durum söz konusu olmamıştır.)

Botoks yapıldığı belli olur  (yakın çevreniz yüzünüzdeki gençleşmeyi fark eder ama bu konuda tecrübeli değillerse                                                    botox yapıldığını anlamazlar.)