germe

Yüz Germe

Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve gıdı ile gerdan oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybeder, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirir, incelir ve kırışır.

Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (elmacık kemiği veya çene implantı, deri soyma-peeling, dolgu ve botoks gibi). Ayrıca yüz germe ameliyatına, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir.

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Ameliyat kişinin temel görüntüsünü değiştirmez ve yaşlanma sürecini sona erdiremez.

Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.lik bir iz kalır, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Yaşlanma elirtileri özellikle boyunda yoğunlaşmışsa sarkık gerdan, gevşek boyun derisi ve çene altındaki yağ birikmeleri boyun germe ile düzeltilebilir. Boyun germe kesisi genellikle kulağın önünden başlar ve kulağı çevreleyecek biçimde kafatasının altı bölgesinde sona erer.

Yüz Germe operasyonuhastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Hastalara genel anestezi (uyutma) uygulanır, bazen intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) ile beraber lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile de yapılabilir. Bu tür ameliyatlar tekniğe ve yapılacaklara göre 3-10 saat sürebilir. Genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Ameliyat sonrası yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır.

Hasta bir hafta sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.

Şişliklerin tamamen yok olması birkaç ay ve ameliyat izlerinin geçmesi de 6 ay kadar sürer. Yüz ve boyun derisinin yeni şekli, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır. Güneşten ömür boyu korunmak erken yaşlanmayı ve güneşten kaynaklanan tahribatları en aza indirerek elde edilen sonuçların devam ettirilmesine yardımcı olacaktır.

Yüz germe ameliyatının gözle görülür sonuçları şişlikler ve izler çekildikçe ortaya çıkar. Ameliyatın sonucunda yalnızca daha genç ve dingin bir görünüm kazanılmaz, aynı zamanda daha mutlu ve daha özgüvenli hissedilir.