Yağ Alma-Liposuction

 


Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Erişkin bir insanın vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar .Bu da kilo artışı ile sonuçlanır .Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir. Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile,kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır. Liposuction ile diyete dirençli yağlanma bölgelerindeki yağ hücresi sayısı kalıcı olarak azaltılır böylece aynı bölgelerde tekrar yağlanma olmaz.

Liposuction vücut hatlarını düzeltmek, güzelleştirmek, vücudu şekillendirmek için uygulanan bir yöntemdir. Fazla olan yağların alınmasıyla kişi daha estetik daha ince ve daha zayıf gözükür. Ancak liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4-5 litre yağ alınabilir. Hastada yağlanma bölgeleri genişse 3-6 ay aralarla tekrar ameliyat yapılabilir.

Liposuction yöntemi ile vücudun her yerinden yağ alınabilir. En sık uygulanan bölgeler karın, bel, göbek, kalça, basenler, gıdı, sırt, bacak, üst kol, meme, uyluk ve diz içleridir.

Liposuction işlemi lokal, sedasyon anestezisi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yağlanma bölgesine özel bir sıvı enjekte edilir ve daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-6 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlanır.

Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. Liposuction işleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası ağrı basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyattan sonra şişlik ve hafif morarma olağandır. Ameliyattan sonra hastaların liposuction uygulanan bölgeye 4-6 hafta korse giymeleri ve gösterilen masajı uygun şekilde yapmaları önerilir.

Liposuctiondan sonra hafif kilo alımlarında (ilk beş kiloya kadar) liposuction yapılan bölge etkilenmez. Ancak daha fazla kilo alımı söz konusu olursa, zamanla bu bölgelerde de kalan yağ hücreleri depolama kapasitelerini artırır. Ancak liposuction yapılan alanlar vücuttaki daima ilk kilo alan yer özelliğini kaybeder.