uyluk-germe

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk germe ameliyatı ilerleyen yaş ve aşırı kilo alıp verme sonrası, elastikiyetini kaybederek fazlalaşan uyluk iç kısımlarındaki derinin, altındaki yağ dokusu ile birlikte çıkarılması, ve uyluğun sıkılaştırılmasını içeren estetik ve fonksiyonel bir girişimdir. Uylukların yeniden şekillendirilmesi ile daha düzgün ve pürüzsüz, ve daha da orantılı alt vücut konturu sağlayan bir cerrahi müdahaledir. Aynı zamanda o bölgenin birbirine sürtünmesine bağlı rahatsızlıkların da hızlı bir şekilde düzelmesini sağlar.

Uyluk germe estetiği için ideal adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan, ancak uyluk iç yüzlerinde egzersiz ve diyet ile düzeltemedikleri gevşek bir deriye ve fazla yağ dokusuna sahip bireylerdir. Bu ameliyat kilosu az çok sabit olan hastalara uygulanır. Eğer hasta diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünüyorsa, ameliyatı diyet sonrasına ertelemek gerekir.

Uyluk germe ameliyatı kilo vermek için veya fazla yağlardan kurtulmak için uygulanmaz. Bu bölgelerde yağlanma varsa liposuction daha iyi bir çözüm olacaktır. Ancak yağlanma ile beraber deri sarkması da varsa iki teknik beraber kullanılabilir.

Bu ameliyatın diğer estetik ameliyatlardan en önemli farkı, kalacak izin büyük ve saklanmasının zor olmasıdır. Ameliyat sonrası iz kasık bölgesinden başlar, uyluk-genital bölge arası kıvrımda arkaya doğru uzanır, genellikle de her iki uyluğun birbirine bakan iç yüzlerinde orta hatta problemin fazlalığına bağlı olarak aşağı doğru inen ”T” şekli oluşturur. Uyluğun dış bölgesinin düzeltilmeside ise kasıktan kalça ardına kadar uzanan bir kesi oluşturulması gerekebilir. Izin uzunluğu ve miktarı germe yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir.

Uyluk germe estetiği hastane şartlarında genel anestezi (uyutularak) veya uygun adaylarda sırttan iğne ile uyuşturularak da yapılabilir. Ameliyat, yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Fazla deri ve deri altı yağ dokusu uyluk kaslarının üzerinden tamamen çıkartılır. Içeride kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için drenler yerleştirildikten sonra pansuman yapılıp ameliyat sonlandırılır.

Hastalar ameliyat sonrası ilk günü hastanede geçirir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 1.-3. günlerde çıkarılır. Hasta önceki durumuna göre ilk 3-7 gün bacakları yükseltilerek istirahat eder. Bu sürenin ardından günlük sosyal aktivitelere dönülebilir. Oluşan şişlikleri en aza indirmek ve iyileşmekte olan dokuları desteklemek amacı ile birkaç hafta boyunca baskı yapıcı bir özel giysi kullanmanız gerekir. Ameliyat sonrası olumlu görüntü hemen farkedilir. Elde edilen sonuçlar kilo sabit kaldığı sürece uzun ömürlü olacaktır.