meme-asimetrisi

Meme Asimetrisi

Her iki memenin farklı ölçüde olmasına asimetrik göğüs denir. Aslında çift olan organlar arasında hiçbir zaman ayna asimetrisi olmaz. Bundan dolayı normalde kadınların çoğunluğunda iki göğüs ölçüsü birbirinden farklıdır. Eğer bu fark fazla ise kadının sosyal ve cinsel hayatı ciddi ölçüde etkilenir. Asimetrik memesi olan kadınlar sütyen alırken büyük olan memeye uygun ölçü alır e küçük tarafın içini genellikle pamukla doldurur. Bu durum eksiklik ve yetersizlik hissi ile birlikte kişide mayo giyememeye, sosyal ortamlardan kaçınmaya ve cinsel hayatta güvensizliğe sebep olur.

Meme asimetrisi çok farklı çeşitlerde görünebilir. Bir meme normal-diğer meme küçük, bir meme normal–diğer meme büyük, bir meme normal-diğer meme sarkık, bir meme büyük-diğer meme küçük gibi. Hatta bir memenin olmadığı (Poland sendromu) çok ciddi asimetrilerde vardır.

Tedavi asimetrinin türüne göre değişir. Örneğin her iki meme küçükse farklı boyutlarda silikon kullanılarak denge sağlanır. Her iki meme de büyükse birine daha fazla küçültme uygulanarak uyum yakalanır. Bir memeye küçültme yapılırken diğerine büyütme yapılabilir. Sarkma varsa dikleştirme uygulanabilir. Bu ameliyatta amaç farkı ortadan kaldırılırken aynı zamanda kişinin vücudu ve tarzına uyumlu güzel göğüsler yaratmaktır.

Meme asimetrisi ameliyatları kullanılacak anestezi şekil, hastanede kalış ve işe geri dönme süresi planlanan ameliyat yöntemlerine göre farklılık gösterir.

Meme asimetrisi ameliyatları süt kanalları korunarak yapılır. Meme asimetrisi düzeltilmesi sonrası emziren birçok kadın vardır. Bazı kadınlar ise ameliyat olmasa bile süt veremezler. Bu durumun önceden belirlenmesi mümkün değildir.

Ameliyat sonrasında iki meme milimi milimine eşit olmaz az da olsa bir farklılık kalır. Bu küçük farklar memelerin doğal durmasını sağlar.

Uzun yıllar içinde süt verme, aşırı kilo alıp verme sonucu göğüslerde farklılık oluşabilir. Bunların büyük çoğunluğu küçük müdahaleler ile düzeltilebilir.