kol

Kol Germe Ameliyatı-Brakioplasti

Yaşlanma ile hemen hemen herkeste deri kalınlığı ve esnekliği azalır, derinin alttaki yağ, kas ve kemik dokularının erimesi ile yerçekimi deriyi aşağı doğru çeker ve kol bölgesinde sarkmalar başlar. Yaşlanma sürecinden önce de özellikle fazla kilo alıp-vermeye bağlı kolun iç ve arka yüzünde sarkmalar ortaya çıkabilir. Özellikle kısa kollu veya kolsuz bir kıyafet giyildiğinde kollar yukarıya kaldırıldığı zaman, sarkıklık ve gevşeklik daha belirgin bir hal alır. Brakioplasti adı verilen kol germe ameliyatı ile kollardaki gevşemiş deri ve sarkıklığı düzeltmek mümkündür.

Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiye göre farklılık gösterir. Bu nedenle her hasta ayrı değerlendirilir. Kol germe ameliyatı (Brakioplasti) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları ile birlikte de yapılabilir. Bu ameliyatın diğer estetik ameliyatlardan farkı belirgin şekilde iz kalmasıdır.

Kollarda yağ fazlalığı olup da deri gevşekliği ve sarkmanın olmadığı, dokuların henüz gerginliğini kaybetmediği hastalarda, kol altı bölgesinin yağlarını ameliyat izi oluşturmayacak bir yöntem olan liposuction ile almak daha uygun olur.

Ancak aşırı kilo veya yaşın ilerlemesine bağlı olarak deride de gevşemeler olabilir, bu durumda liposuction yapmak sadece fazla yağlardan kurtulmayı sağlar, ancak içi boşalan deri iyice sarkarak daha kötü bir görüntüye sebep olur. Bu durumda, kol germe ameliyatı uygulanarak, fazla olan yağlar, fazla olan deri ile birlikte çıkarılır ve gergin bir cilt sağlanır. Çıkarılan derinin uzunluğu kadar kesilen hat boyunca mecburen bir ameliyat izi oluşur. Bu izin, kola önden ve arkadan bakıldığında görünmeyecek şekilde iç tarafta kalması sağlanır.

Ameliyat hastane koşullarında, genel anestezi (uyutularak) ile veya uygun adaylarda koltuk altından iğne ile uyuşturularak da yapılabilir. Ameliyat, yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 1-2 saat arasında sürmektedir. Fazla deri ve deri altı yağ dokusunu kol kaslarının üzerinden tamamen çıkartılır. Genellikle koltuk altından dirseğe kadar giden ve zaman içerisinde genişleyen bir iz oluşur. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 1.-3. günlerde çıkarılmaktadır. Kol estetiği sonrası ilk akşam hastanede geçirildikten sonraki gün hasta evine gidebilir, Hasta önceki durumuna göre ilk 5-7 gün kolları yükseltilerek istirahat eder. Daha sonra günlük sosyal aktivitelere dönüş olasıdır. Ağır sportif faaliyetlere başlamak için birkaç ay beklenir.