kepce

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “prominent ear” adı verilmektedir. Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu türüdür.

Kepçe kulak probleminde kulakların açık durmasıyla birlikte kulak kıvrımları az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş ve kulak çukuru fazla derinleşmiş olabilir. Iki taraflı olabileceği gibi tek taraflı da görülebilir. Kepçe kulağa sahip kişiler, çocukluklarında sık sık alaya maruz kalırlar ve yetişkin hayatta da saçlarını uzatarak bu durumu gizlemeye çalışırlar.Kepçe kulak ameliyatı, sadece kulağın dış görünüşünü düzeltmekle kalmaz, psikolojik durumu da düzeltir.

Bu ameliyat, çıkık kulakları kafaya doğru yapıştırmak için uygulanır. Kulak kıvrımlarında düzleşme varsa, kıvrım oluşturulur ve kulak olması gerektiği kadar geriye doğru yatırılır.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Kepçe kulak tedavisi için en uygun yaş da bu dönemdir. Çocuğu okula başlamadan tedavi etmek, psikolojik problemleri önleyebilir. Aksi takdirde çocuğun kulaklarının şekli arkadaşları arasında konuşma, dalga geçme ve alay etme konusu olur. Ancak genellikle anne-babalar çocuklarında kepçe kulak tedavisi konusunda acele etmez, arayış içine girmez. Bu nedenle çoğu kişinin tedavisi daha ileri yaşlara kalır. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta uygulanabilen bir işlemdir.

Kepçe kulak düzeltmek için uygulanan yöntemlerden biri, iple kepçe kulak estetiği yöntemidir. Bu işlem sırasında kulak arkasına kesi yapılmaz, kulakların arka yüzü uyuşturulur, deri altından geçirilen özel ipler ile kulak arkaya doğru çektirilerek sabitlenir. Hastanın bu operasyona uygunluğu doktor muayenesinden sonra belirlenir.

Kepçe kulak için yapılan açık ameliyat yöntemi, kulak problemine bağlı olarak değişebilmektedir. En sık kullanılan yöntem kulağın arkasında küçük bir kesi açarak kulak kıkırdağının inceltilip, içeride kalacak olan kalıcı dikişlerle yeni şeklini korumasını sağlamaktır. Bu işlem sırasında kulağın durumuna göre kıkırdak parçası çıkarılabilir. Ameliyattan sonra kulağın arkasında kafatası ile birleşim yerinde zaman içinde kaybolacak hafif bir iz kalır.

Kepçe kulak ameliyatı yaşı küçük çocuklarda tamamen uyumayı sağlayan genel anestezi altında yapılır. Büyük çocuklar ve erişkinler de ise tercihe göre lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile ameliyat olabilir. Ameliyat ortalama 1-1,5 saat saat kadar sürer. Hasta aynı gün hastaneden çıkabilir. Birçok yetişkin ameliyattan bir hafta kadar sonra işlerine geri dönebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Bir kaç gün içinde, hacimli olan sargı çıkarılarak tenisçi bandı geçilir. Kulaklarda 3-5 gün boyunca ağrı görülebilir ama bu durum ilaçlarla hafifletilebilir. İlk 3 ay kulağın öne doğru katlanmamasına özen gösterilmelidir çünkü olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatı tekrar yapmak gerekir. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.