karin

Karın Germe-Abdominoplasti

Karın germe ameliyatı, karındaki fazla deri ve yağ kitlesinin uzaklaştırılmasını sağlayan bir operasyondur. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Ayrıca kilo alımı ve ardından zayıflama sonrası karın bölgesinde sarkma olan erkeklerde de iyi sonuç vermektedir.

Karın bölgesinde sadece yağ fazlalığı, sadece deri fazlalığı veya ikisi birden bulunabilir. Ayrıca karın ön duvarını oluşturan kaslarda gevşeklik ve hatta fıtıklaşmalar da bulunabilir, karın derisinde çatlaklar olabilir. Bu deformiteler genellikle diyet ve egzersize cevap vermez ve vücut şekline çirkin bir görünüm verir.

Böylece karın alt kadranındaki çatlaklar atılacağı gibi kalan çatlaklar da (deri gerileceği için) daha az belli olur. Ayrıca karın duvarını oluşturan kaslar sıkılaştırılır. Bu işlem bel bölgesine yapılan liposuction (vakumla yağ alma) ile kombine edildiğinde belde anlamlı derecede bir incelme sağlar. Sonuçta vücut şeklinde belirgin bir düzelme oluşur ve estetik olarak çok daha iyi bir görüntü elde edilir. Bu ameliyat dış görünüşü ve özgüvenini artırır.

Karın germe ameliyatının en önemli özelliği, karın bölgesindeki sarkıklığın bir anda gitmesidir. Bu dramatik düzelme hemen kendini gösterecek ve atılan deri ve yağ kütlesi artık bir daha geri gelmeyecektir. Böylece beden ölçüsü kalıcı olarak azalır. Ek olarak karın germe ameliyatları göğüs estetiği operasyonları, liposcution, bel, kalça, basen ameliyatları ile beraber uygulanabilmektedir.

Karın germe ameliyatı tam abdominoplasti ve kısmi abdominoplasti (miniabdominoplasti) şeklinde yapılabilir. Tam abdominoplasti karın bölgesinde şekil bozukluğunun fazla olduğu durumlarda uygulanır. Karındaki fazla deri ve yağ alınır, deri çatlakları çıkarılır, ayrıca sarkan göbek deliğinin yeri değiştirilir veya yenisi yapılır. Bunlara ek olarak karın kasları sıkılaştırlır ve gerekli ise bel bölgesine liposuction yapılıp bel inceltilir. Karın germe işlemi karnın en alt kısmından yapılır böylece germe çizgisi bikini çamaşır içine gizlenir. Bu ameliyat ortalama 2.5-3 saat sürer ve birkaç gün hastanede kalmak gerekir.

Mini-abdominoplasti şekil bozukluğu ve karın kası gevşekliğinin daha az olduğu hastalara uygulanır. Kesi hattı, ameliyat ve hastanede kalış süresi daha kısadır. Göbek deliğinin yeri değiştirilmez. Her iki ameliyat da hastane şartlarında hasta uyutularak (genel anestezi) yapılır.

Ameliyat sonrası ilk 10 gün için ihtiyatla öne eğik olarak yürümek ve ilk 6 hafta özel bir korse kullanmak gerekir. Hastalar genellikle 2 haftada işlerine dönebilir.