goz

Göz Kapağı Estetiği

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olur. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Böylece üst ya da alt göz kapağı veya her ikisinin görüntüsünde de iyileşme sağlanır, göz çevresinde daha genç bir görünüş olur ve sizi daha dingin ve dinç bir görüntüye kavuşturur.

Üst göz kapağındaki deri gevşekliği, estetik olarak görünümü bozmasının yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Bleforaplasti ameliyatı ile hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur.

Bu ameliyat genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişilere uygulanır.

Estetik göz kapağı ameliyatında alt ve üst kapakta kesi yapılarak fazla olan deri alınır ve yağ torbaları yeniden yerleştirilir. Üst göz kapağında kapak boyunca kıvrım bölgesinde iz kalır. Ancak bu iz sadece çok yakından bakıldığında görülebilir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

Ameliyat hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve dönmek mümkündür.

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, ışığa hassasiyet olabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçer. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Ameliyatın sonuçları birkaç hafta içinde ortaya çıkmaya başlar ancak tam iyileşme 3 kadar sürer. Yaşlanma süreci devam ettiğinden gözkapaklarının yeni şekli, kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.