erkek-mem

Erkek Meme Estetiği-Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde meme estetiği, gereğinden fazla gelişmiş ya da genişlemiş memelerin (Jinekomasti) cerrahi müdahale ile düzeltilmesi operasyonudur. Göğüslerinin büyük olması erkeklere duygusal rahatsızlık verir ve kendine olan güvenlerini zedeler. Bazı erkekler bu problemleri nedeni ile sosyal sıkıntılar yaşamaktadır.

Yapısal olarak aslında erkek memesinin kadın memesinden büyük bir farkı yoktur. Erkeklerde yeterli kadınlık hormonu bulunmadığı için memeler gelişmez. Ancak bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyümeye başlar. Bu büyüme tamamen normal bir büyüme olabileceği gibi altta yatan bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Siroz gibi ağır karaciğer bozukluklarında, uyuşturucu ve hormon ilaçlarının kullanımında jinekomasti görülebilir. Yinede jinekomasti vakalarının büyük çoğunda hiçbir sebep bulunamaz. Yani bu hastalık büyük bir oranda hiçbir sebep olmadan kendiliğinden ortaya çıkar.

Jinekomasti tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Veya asimetrik bir meme büyümesi de görülebilir.

Jinekomasti tedavisinde öncelikle meme büyüklüğüne yol açan bir sebep var mı diye araştırmak gerekir. Bunun için tanı koyucu testler yaptırılır, hormon fonksiyonları kontrol edilir. Eğer altta yatan bir sebep varsa çözümüne yönelik tedaviler uygulanır.

Jinekomasti ameliyatları ya liposuction ile, ya açık teknikle yada her ikisi beraber kullanılarak yapılır. Eğer meme büyüklüğü yağlanmaya bağlıysa ve bu bölge derisinde fazlalık ve sarkma yoksa liposuction ile düzeltmek mümkündür. Bu işlem ile göğüs kafesinde kanüllerin gireceği küçük delikler açılarak içerideki yağ dokusu vakumlama ile çıkarılır.

Eğer meme büyülüğü yağlanma ile beraber meme dokusunun artışından kaynaklı ise, veya üzerindeki ciltte sarkma ve fazlalık varsa açık teknik kullanmak gerekir. Bu teknikte meme basının koyu renkli halkasının alt kenarından kesi yapılarak içerideki dokular ve gerekiyorsa deri çıkartılır. Ameliyat sonrası iz sadece bu bölgede kalır ve zamanla gizli hale gelir.

Açık teknikte kalan yağ dokularını almak üzee tamamlayıcı olarak liposuction da yapılabilir.

Göğüs küçültme ameliyatı hastanede ortamında yapılır. Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılabileceği gibi sedasyon (uyku hali) veya genel anestezi (uyutularak) de kullanılabilir. Işlem bir saat kadar sürer. Aynı gün hastaneden taburcu olunabileceği gibi 1 gün kalmak da gerekebilir. Ameliyattan sonra göğüslerin üzeri bandaj ile sarılır ve 2 hafta bandaj kullanmak gerekir. Ameliyattan 3-4 gün sonra işe dönülebilir. Ameliyatın iyi sonuçlarını hemen görmek mümkündür ama tam iyileşmenin 3 ay sonra olacağı kabul edilir.