elmacik

Elmacık Kemiği Estetiği

Elmacık kemiklerinin bazı kişilerde gelişimsel olarak çökük görünümdedir, bazen de genç yaşlarda çıkıntılı iken yaşlanma ile kaybedilen dokulara bağlı olarak dolgunluktan yoksun hale gelir. Bu durum yorgun, sağlıksız ve mutsuz bir görünüşe yolaçar ve yüz profil estetiği olumsuz yönde etkiler.

Elmacık kemikleri bazı sentetik dolgu maddeleri enjekte edilerek daha çıkıntılı şekle getirilebilir ancak bu dolgu maddeleri geçicidir ve bir süre sonra tekrar edilmesi gerekir. Eğer kalıcı bir çözüm aranıyorsa kemiğin üzerine protez yerleştirilerek belirgin ve dolgun elmacık kemikleri elde edilebilir. Sıklıkla, bu implantlar yüz hatlarında daha dengeli bir uyum olmasını sağlar ve böylece görüntü ile ilgili kişisel özgüven artar.

Yanak implantları genellikle ağız içinde açılan bir kesi ile yüz bölgesinde iz bırakmadan yerleştirilir. Tam olarak elmacık kemiği üzerine yerleştirilebileceği gibi yanaklara da dolgunluk vermesi için daha aşağıya da koyulabilir. Istenen dolgunluk bölgesi ve miktarına uygun çok çeşitli implantlar mevcuttur. Bu implantlarla yüz hatları iyileştirilir ve belirginleştirilir.

Elmacık Kemiği implantları, örneğin yüz germe, alın germe, göz kapağı ameliyatı gibi, başka bir kozmetik müdahale ile beraber yapıldığında, implantlar söz konusu bu işlemler için açılmış kesilerden de yerleştirilebilir.

İşlem genel anestezi altında yapılır, ağız içinden ya da alt göz kapağından yapılan kesiden girilerek protez elmacık kemikleri üzerinde hazırlanan cebe yerleştirilir. Ameliyat genellikle otuz ila kırk beş dakika sürer. Elmacık kemiği estetiği bitiminde yanaklarda hafif bir gerginlik ve sızlama hissi ile beraber şişlik ve morlukların olması normaldir. Şişliklerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle 2. günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar. Bu süre içinde ağız ve dudak hareketlerinde kısıtlılık önerilir.

Belirgin elmacık kemikleri ile sağlıklı, genç bir yüz profiline sahip olunur.