cene

Çene Ucu Estetiği

Yüzün genel yapısını belirleyen çene, estetik açısını kaybettiğinde güzel bir yüz profili sağlanamaz. Yapısal olarak çene ucu çok büyük veya küçük olduğunda yüzün estetik görünümü kaybolur. Bu durum kişinin estetik görünümünü etkilediği gibi sosyal olarak kendini kötü hissetmesinede neden olur. Çene estetiği ameliyatları genel olarak büyütmek veya küçültmek amaçı ile çenenin uç kısmında yapılan müdahalelerdir. Sonuç olarak, daha natürel ve güzel bir yüz yapısı ortaya çıkar.

Çene ucu estetik ameliyatları başka bir kozmetik ameliyat ile (burun estetiği, yanak estetiği gibi) beraber uygulanabilir.

Çene ucunun normalden büyük olması kişinin yüz harmonisini olumsuz etkiler ve kaba bir görünüme neden olur. Ağız içinden yapılan operasyonla çene ucunun büyük olan bölümü kısaltılır, törpülenir ve istenilen boyuta getirilir.

Çene ucunun normalden küçük olması durumuna daha sık rastlanır. Bu durumda yine ağız içinden yapılan küçük bir kesi ile çene ucunu büyütmek için bazı sentetik maddeler kemiğin üzerine yerleştirilir. Çeşitli malzemelerden yapılmış çok çeşitli implantlar mevcuttur. Bu implantlar alt çenenin dış hattını güçlendirmeye ya da çeneyi ya da elmacık kemiklerini yüzün geri kalan kısımları ile dengeli bir hale getirmeye yardımcı olur. Yüze uygulanan implantlar görünüşü iyileştirerek özgüveni güçlendirir.

Operasyon hastane koşullarında yapılır. Bazı zamanlarda yüz implantı ameliyatı sakinleştirici ile birlikte lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ancak, daha sıklıkla, genel anestezi önerilir. Operasyon otuz dakika ile bir saat arasında sürer. Ameliyat tamamen ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Büyütme uygulanacak ise kemik üzerinde bir cep oluşturulur ve uygun boyuttaki implant bu cebe yerleştirilir. Küçültme uygulanacaksa önceden planlanan miktar kadar kemik törpülenir. Ameliyat sonrası sargı uygulanır ve hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan etkilenen bölgede bir kaç gün boyunca şişlik, hafif ağrı ve rahatsızlık olur. Gülümseme ve konuşmada geçici güçlük, yanak ve boyun bölgesinde morluklar da görülebilir. Ameliyat sonrası değişim hemen farkedilse de şişliklerin inip yüz profilinin son haline gelmesi 3-6 ay sürer.