bacak

Bacak Estetiği

Çok sayıda kadın diz ve diz altında kalan bacak bölgesini beğenmemektedir ve bu nedenle de etek, şort, bermuda gibi giysileri giymekten kaçınmaktadır. Etek giyememe, pantolonlar içinde gizlenme, plaj ve deniz aktivitelerinden kaçınma bireysel özgürlüğü kısıtlayıcı bir sorundur.

İdeal bacak şekli, bacak iç yüzlerinin düz, dış yüzlerinin kavisli olduğu, bacak boyu uzun, bacak kalınlığının da vücut ile orantılı olduğu bacak şeklidir. Bacakların şeklini kemik, kas ve üzerindeki yağ tabakası birlikte oluşturur. Normalden daha kalın veya daha ince bacaklarda sorun genellikle yağ ve kas tabakasında iken, çarpık bacaklarda problem kemik yapıdadır. Bunu dışında bacaklarda asimetri, dalgalanma ve bölgesel çöküntüler olabilir. İdeal bacak kontürü için bazı bölgelerden yağ almak ve bazı bölgelere tam tersi yağ vermek, kamuflaj sağlayarak kemik yapıdaki bozukluğu da görünmez hale getirir.

Bacak şekillendirme ameliyatlarında hastanın bacak yapısına göre çözüm önerileri getirilir.

Kalın Bacaklar

Etek giyilmesini engelleyen ve sosyal bir stres nedeni olan bacak kalınlığının önce sebebi belirlenmelidir. Kalın bacakların nedeni lenfödem denilen hastalığa bağlı olabileceği gibi, kalın kemik yapısı, fazla gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu da olabilir. Genellikle en sık yapısal olarak yağ doku fazlalığı görülür. Yağ dokusunun liposuction ile alınması kalın bacak sorununu düzeltir. Bacakların incelmesi kişinin vücut hatlarının düzelmesini ve orantı kazanmasını sağlar.

İnce Bacaklar

Bacakların vücudun üst kısmıyla orantısız şekilde ince olması durumunda, silikon protez yerleştirilmesi (calf implant) veya yağ doku enjeksiyonu ile bacak estetiği uygulanmaktadır. Her iki yöntemle de bacaklar kalınlaştırılabilir.

Yağ enjeksiyonu işleminde kişinin kendisinden alınan yağın bacak bölgesine uygulanması kalıcı sonuçlar vermektedir. İşlemin başarılı olması için enjeksiyonunun 3-4 seans tekrarlanması gerekebilmektedir, çünkü verilen yağ dokusunun %50-70’i ilk birkaç haftalık dönemde erimektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir. Enjeksiyon için en çok diz iç yüzleri, üst bacak ve karından yağ alınır.

Bacak silikon protezleri, meme protezleri gibi silikon bir kılıf içinde silikon jel bulunan, vücuda zarar vermeyen ürünlerdir. Yapılan çalışmalarda bu protezlerin kanser veya diğer hastalıklara yol açmadığı gösterilmiştir.

Protez, diz arkasından yapılan 3-4 cm. Uzunluğunda bir kesi ile kas üzerine kas kılıfının altına yerleştirilir. Epidural (belden uyuşturarak) ya da genel anestezi (uyutularak) yapılabilir. Ameliyat süresi ortalama bir saattir. Ameliyat sonrası bir gün hastanede kalmak gerekir. Ilerleyen dönemlerde varis çorabı kullanımı ödem probleminin çözümünde ve hastanın konforunun sağlanmasında önemli rol oynar. İlk birkaç gün yürüyüş ve ayakta kalış kısıtlı olmalıdır. İşe dönüş süresi genellikle 1 hafta -10 gündür. Ancak 6-8 hafta sonunda yoğun fiziksel aktivitelere başlanabilir.

Bacak kalınlaştırma ameliyatı ile, bacakların vücudun geri kalan kısmıyla orantılı hale gelmesini sağlanır. Kişinin görünümünde iyileşme ve kendine güveninde artış ortaya çıkar.

Çarpık Bacak

Ayakta topuklar birbirine dokunduğu zaman dizlerin açık kaldığı duruma “dışa çarpık bacak veya parantez bacak” denir. Ayakta durulduğu zaman bacaklarda dize doğru içe eğik bir görünüm ve ayakların ayrık durmasına ise “içe çarpık bacak veya X bacak” denilir. Her iki problemde kemik yapı ile ilgilidir ve yetişkin hayatta düzeltilmesi çok zordur. Ve yine her ikiside kadınlar için çocuklukta alay konusu, yetişkinlikte ise sosyal ortamlarda sıkıntı kaynağı olmaktadır.

Parantez bacak eğriliğinde eğer bacak yapısı ince ise bacak iç tarafına yerleştirilen silikon protezlerle bacağın kalınlaştırılması ve eğrilik nedeniyle ortaya çıkan boşluğun giderilmesi mümkündür. Böyle durumlarda kemik eğriliğinin devam etmesine rağmen, varolan çarpık görünüm kaybolur ve bacağın düzmüş gibi algılanması sağlanır.

Bacak kalınlığının normal olduğu parantez bacak sorununda her iki bacağın dış tarafından yağ alınarak iç taraflarına yerleştirilebilir veya iç taraflar yine protezle desteklenebilir. Bu şekilde bacakların ortadasında kalan boşluk azaltılmış olur.

“X bacak” durumunda ise her iki diz iç tarafta bulunan yağlanma liposuction ile azaltılarak, düz bacak görüntüsü yapmak en iyi seçenektir.

Diz Çevresi Estetiği

Diz bölgesi çıkıntılı olması sebebi ile önden bakışta göze ilk çarpan yapıdır. Diz şeklini hemen altında bulunan kemik yapı belirler. Ancak özellikle diz iç tarafında bulunan ciltaltı yağlanma dizin şeklini bozar. Diz bölgesi estetiğinde en çok yapılan işlem dizin iç yüzündeki bu yağlanmaları liposuction ile almaktır. Bu şekilde düz bir bacak kontürü elde edilebilir.

Bacakta Diğer Şekil Bozuklukları

Bacaktaki problemler her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak kemiği eğrilikleri, kas hastalıkları, çocuk felci, raşitizm gibi hastalıklarda, kazalar sonrasında bacaklarda şekil bozuklukları ve düzensizlikler görülebilir. Bu tür durumlarda inceltme veya kalınlaştırma yöntemleri beraber kullanılarak kabul edilebilir ve dikkat çekmeyen bacak şekilleri elde edilebilir.