Estetik ameliyatlar, kalıcı değişiklik sağlamak için, genellikle anestezi eşliğinde  ve   ameliyathane ortamında yapılan cerrahi müdahalelerdir. Bu tür uygulamalarda işlem sonrası bir iyileşme süreci bulunur ve istenilen sonuç için değişen sürelerde beklemek gereklidir. 

      Birçok insan -haklı olarak- ameliyat fikrinden çekinir ve sorunlarının çözümüne yönelik daha hızlı sonuç veren ve daha kolay yöntemleri tercih eder. Biz Plastik Cerrahlar için de durum böyledir. Herhangi bir sorunun çözümüne yönelik öncelikle en kolay ve en zahmetsiz yöntemi önererek başlarız konuşmalarımıza. Ancak bazı durumlarda alternatif tedaviler fayda sağlamayacaksa, en iyi çözüm cerrahi tedavidir. 

          Plastik Cerrahide yapılan estetik ameliyatların bir kısmı kısa süreli, aynı gün evinize dönebileceğiniz işlemlerdir. Ameliyat sonrası bir süre özel korse kullanmanız veya masaj uygulamanız istenebilir. Yapılan işleme göre değişmekle birlikte iyi sonuçlar en erken bir haftada ortaya çıkar ve tam olarak iyileşme süreci 6 ay ile bir yıl arasında değişir.